NA MÍRU

ADAnews

2. ročník soutěže Přírodní akvária ČR 2011

 

 p646671

 

 

 

 

 

 

Československý klub přírodních akvaristů vyhlašuje

2.ročník národní soutěže Přírodní akvária ČR 2011,

která se zúčastní světové soutěže IAPLC 2011.

 

 

http://en.iaplc.com/

 

 

Pravidla

  1. Do soutěže budou zařazeni účastníci světové soutěže IAPLC 2011 z ČR.
  2. Hodnocení podle pořadí umístění ve světové soutěži.
  3. Ocenění každého účastníka účastnickou cenou.
  4. Výsledky a práce všech účastníků budou zveřejněny v magazínu AKVÁRIUM živě, případně v dalších médiích.
  5. Aktuální číslo s výsledky a pracemi obdrží každý účastník.
  6. Nejlepším bude udělena zlatá, stříbrná a bronzová plaketa.
  7. Výsledky soutěže budou vyhlášeny po obdržení výsledků světové soutěže nejpozději do října 2011, setkání účastníků bude upřesněno.

 

Jak se zúčastnit

  1. Zasláním kopie fotografie a údajů z přihlášky, zaslané na světovou soutěž IAPLC 2011, do 31.května 2011, na e-mail: natural.aquarist@seznam.cz .

Tím udělujete svolení ke zveřejnění v magazínu AKVÁRIUM živě , dalších médiích, webových stránkách a výstavách.

06.LISTOPAD

Cesta do Japonska (listopad 2012)

Fotografie k novince Cesta do Japonska (listopad 2012)

Japonsko, mekka přírodní akvaristiky


Japan ADA tour 2012

Účastníci z: www.ada-eu.czwww.aquascape.cz, www.ras-eu.cz


Shinkanzen, gejša, samuraj to jsou obvykle nejčastější asociace, které se vybaví při myšlence návštěvy Japonska. Nám akvaristům se však jednoznačně vybaví
přírodní akvária, Takashi Amano, Aqua Design Amano. Právě k tomuto cíli naše cesta směřovala. Hned po příletu do hlavního města Tokia nás překvapila uhlazenost prostředí, vřelé úsměvy kolemjdoucích a perfektní organizovanost a systémovost práce. Musíme přiznat, že na dobré náladě přidalo i sluníčko a příjemných 20st. (odlétali jsme z ČR těsně před sněhovou nadílkou).Hned druhý den nás čekalo hlasování v soutěži THE INTERNATIONAL AQUATIC PLANTS LAYOUT CONTEST, které se odehrávalo v reprezentativních prostorách Tokio forum. Dokonce jsme se i všichni shodli na vítězné práci, kterou připravil reprezentant Činy-Zhang Jianfeng ve svém akváriu o rozměrech 120x50x50cm. Název „Amazon“ téměř identicky kopíroval krajinu pralesů. Diskutovalo se však hned při vyhlašování o původním směru soutěže přírodních akvárií a současném modelování miniaturních krajinek. Po slavnostním vyhlášení výsledků následoval galavečer a společenský raut. Součástí byla i soutěž Iwagumi Chalenge, které se za Českou republiku účastnil Adam Votava. Byl vybrán jako český vítěz soutěže IAPLC minulého roku (ve světové soutěži 50-té místo). Atmosféra celého dne byla až do pozdních hodin velice přátelská.

p068516p830019

Další den si pro nás společnost Aqua Design Amano co. připravila tzv.Tokio tour. V rámci níž jsme navštívili významná místa japonské historie a kultury v Tokiu a především dvě veřejná akvária.


Prvním navštíveným akváriem bylo „Sunshine aquarium“, které ohromovalo prezentací mořských akvárií. Dokonalá čistota nádrží a jejich obyvatelé ve skvělé kondici (pro mnohé z nás druhy, které jsme doposud mohli vídat jen skrze média či červené knihy CITES). Nezapomenutelným zážitkem byla jistě kolekce medúz, velké
mořské akvárium s korálnatci, lachtani proplouvající nad našimi hlavami a obrovské jihoamerické Arapaimy.

Po tradičním obědě a prohlídce další části Tokia na nás čekal pomyslný vrchol dne – „Sumida aquarium“ v nové budově přes 640 metrů vysoké Tokyo Skytree. Společnost ADA zde v letošním roce, v rámci výstavby veřejného akvária, instalovala a zařídila dvě obrovská přírodní akvária (414cm a 710cm délky). Nám se dostalo jedinečné příležitosti tyto nádrže vidět a diskutovat o nich přímo s realizačním a servisním týmem ADA. Opět se budeme opakovat, ale i zde nás překvapovala píle, nadšení a hrdost, s jakou celý servisní tým přistupuje k údržbě a čištění akvárií (práce probíhají od 23hod  do 5hod ranní). Správné načasování střihu rostlin, výměna vody a pozorování dění v akváriích se však vrací v nezapomenutelném zážitku, který nádrže zanechaly nejen v nás, ale v každém z návštěvníků „Sumida aquarium“. Oblíbenost těchto dvou akvárií dokazoval i počet fotografujících, kteří soustředili svou pozornost právě na tyto dvě nádrže. Tímto efektním antree však prohlídka nekončila. Dále na nás čekalo překvapení v podobě ukázky kompletního životního cyklu medúz, několik dalších mořských akvárií, akrylátové nádrže pro tučňáky a cca 5 metrů vysoké stěny majestátního útesu, kolem kterého se prohánělo mnoho druhů ryb ( od menších dorad po perutýny, siby, rejnoky a žraloky). Skvělé zakončení dalšího dne, před přesunem Shinkansenem do Niigaty - pomyslné mekky přírodních akvárií, sídla ADA a Nature aquarium gallery.

p192125 p617288

Očekávali jsme mnohé, ale realita nám doslova vyrazila dech. Přímo u vstupu nás přivítalo největší akvárium v celé galerii, které bylo zařízeno již před mnoha lety v Iwagumi stylu. Společně s několika dalšími staršími layouty ukazovalo, jak by mělo přírodní akvárium dlouhodobě fungovat. Bez drastických zásahů i déle než 10 let. V hlavní místnosti galerie pak bylo k vidění více než dvacet dalších akvárií, od malých nádrží po téměř dvoumetrové. Společným rysem všech akvárií byla nekompromisní čistota, promyšleně a přirozeně vypadající layouty, rostliny v excelentní kondici a nezvykle klidné ryby. Každé akvárium obsahovalo filtraci a CO2 techniku s tlakovou lahví. Díky možnosti dialogu s týmem udržujícím tato akvária se nám dostalo mnoho užitečných rad a vysvětlení. Jak z odpovědí vyplynulo, za veškerou krásou stojí komplexní používání výrobků ADA, čas věnovaný pečlivé údržbě a nabyté zkušenosti.

p476073p618140


Po společném fotografování jsme se po skupinkách přesouvali k domu
Mr.Takashi Amana, kde na nás čekalo do nedávna největší přírodní akvárium. I po tak dlouhé době přirozeného růstu vypadalo velice stylově a spolu s obdobně zařízenou zahradou působilo jako dokonalá oáza klidu. Filtrační technika byla ukryta za akváriem v podlaze a využívala převážně svou nitrifikační část. Všechny spoje byly vedeny v nerezovém provedení. Po odfotografování, propočítání oběhů vody, množství přidávaného Brighty K a STEP2 jsme se pomalu odebrali do hotelu. Nastalo však další překvapení, které si pro nás pan Amano připravil. Celý hotel byl v japonském stylu, takže samotný pohled na koupelnu či čajovou místnost v nás vzbuzoval pocit nového zážitku. Přesně ve 20 hodin začal poslední společný večírek s japonskou večeří. Celý večer byl velice energický: zpívalo se, jedlo a pilo... veselá a přátelská konverzace až do pozdních hodin.

p471014 p797727

Celá návštěva pro nás byla opravdovým zážitkem, který bohužel nejde pouhým textem předat, kdo rád cestuje - pochopí. Věříme, že v České a Slovenské republice zájemců o koncept přírodních akvárií přibude (ať už jako soutěžící v zařizovaní přírodních layoutů v mezinárodní soutěži IAPLC, či samotného zájezdu do Japonska).

Naše cesta dále pokračovala. O dalších 10-ti dnech trávených po veřejných akváriích a obchodech s místní akvarijní technikou se můžete dozvědět:

1/ osobně 10. listopadu v Uhříněvsi /začátek 10hod
2/ na facebookových stránkách po 10. listopadu:

Přírodní akvária ADA: facebook –
Aquascape cz
Veřejná akvária v Japonsku: facebook –
Revolutionary Aquarium System


 

 

zpět »